MARŠRUTI / Daugava / Krāslava- Naujene jeb “Daugavas loki”

Daugavas loki – dabas parks Daugavas ielejā posmā no Krāslavas līdz Naujenei, Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidū. Parks dibināts 1990.gadā, lai saglabātu unikālo un savdabīgo Daugavas senlejas ainavu. Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur Daugava saglabājusi savu dabisko tecējumu. Daugavas loku raksturīgākā dabas īpatnība ir 8 lieli Daugavas līkumi posmā no Krāslavas līdz Naujenei. Katra šā upes loka garums sasniedz 4-6 km, bet attālums pa taisno starp lokiem ir tikai 2-3 km.

# Krāslava

# Adamovas pilskans- atradās Daugavas senlejas malā starp divām dziļām gravām. Kalna augstums sasniedza 40 m. Adamovas pilskalns, tāpat kā citi Daugavas pilskalni, bija apdzīvots ilgu laiku. Šajā vietā arī meklējami Krāslavas pirmsākumi. 1960. gadu beigās, arheoloģiski nepētīts, pilskalns tika nolīdzināts un iznīcināts, tam pāri ierīkojot jauno Rīgas – Krāslavas šosejas trasi. Pašlaik pilskalna skatu laukums ir iemīļota krāslaviešu un viesu pastaigu un atpūtas vieta. Līdzi jāņem pase!!!

# Veckaplava- 15 km aiz Krāslavas upes kreisajā krastā – sādžiņa ar dažām vecām zemnieku un zvejnieku ēkām un Kaplavas Vissvētās Dievmātes patvēruma pareizticīgo baznīcu, kas celta 1895. gadā. Upes pretējā krastā ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis – Kaplavas zemnieku un zvejnieku ēku grupa – Latgalei raksturīgas koka ēkas, bagātīgi dekorētas kokgriezumiem.

# Rudņa- labā krasta pieteka, drīz pēc tās laba nomentnes vieta.

# “Slutišķu sādža”- pēc 8 km Daugavas labā krasta terasē Markovas pilskalna pakājē ir etnogrāfiskais brīvdabas muzejs. Te aplūkojama “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kas sastāv no divām ekspozīcijām: “Vecticībnieku dzīvojamās mājas”, kur var apskatīt raskoļņiku sarkano stūri ar lūgšanu tērpu, ikonām, ļestovku un grezniem rušņikiem, krievu krāsni, iepazīt vecticībnieku kultūru, sadzīvi un 20. gs. 1.puses darbarīku kolekcijas “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”.

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta ir vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā, kur apmeklētāji var iepazīties ar unikāliem Latgales vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras materiāliem.

Nobraukti ~ 28 km. Pie Slutišķu sādžas izveidota atpūtas vieta, kurā var nakšņot.

# Slutišķu krauja- atrodas 1 km aiz Slutišķiem- vislielākais kvartāra iežu atsegums Daugavas ielejas Latvijas daļā. Tās augstums – 40,9 m, garums 400 m. Kraujas nogāzes slīpums ir 38 grādi. No kraujas paveras izcili, tuvi un tāli Daugavas ielejas skati uz Daugavsargu loku.

# Ververu krauja- pēc 1.5 km upes kreisajā krastā. Tā ir 36,5 m (citi avoti - 42 m) augsta kvartāra iežu krauja. Pakājē atsedzas arī augšdevona smilšakmens, 20. gadsimta 30.-jos gados te, smilšakmeņos, bijusi ala. Nogāzes slīpums sasniedz 38 grādus. Atsedzas drupiežu materiāls - grants, oļi, laukakmeņi ar morēnas starpkārtām. Kraujas aizmugurē pazeminājums, kurā ieplūst Daugavas palu ūdeņi un draud krauju noskalot. No kraujas paveras, iespējams, Latvijā krāšņākais skats – "Daugavas vārti"- savdabīgs, tikai 0,5 - 0,6 km plats Daugavas ielejas sašaurinājums.

# Vasargelišku skatu tornis- pēc 6 km upes labajā pusē. Uzkāpjot 20 m augstajā skatu tornī, no putna lidojuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus. Pa labi visā krāšņumā redzams Rozališķu loks, kas bija attēlots uz 10 latu naudas zīmes.

# Naujenes (Vecpils) pilskans un Dinaburgas pilsdrupas atrodas pēc 11 km. Naujenes pilskalns veidots līdz 25 m augstā un stāvā Daugavas ielejas krastā, ko ietver divas sānu gravas. 1275. - 1277. g. Livonijas ordeņa mestra Ernesta fon Rācenburga vadībā agrākās latgaļu koka pils vietā uzceļ mūra pili. Tajā varēja iekļūt pa paceļamu tiltu, šķērsojot ārējo un iekšējo priekšpili. Līdz 16. gs. vidusdaļai pils kalpo kā Dinaburgas komtura rezidence. 1577. g. to noposta Ivana Bargā karaspēks. Pēc šī notikuma Dinaburga zaudē savu stratēģisko nozīmi, un jaunas nocietinātās būves celtniecība tiek uzsākta vietā, kur tagad atrodas Daugavpils. Blakus ordeņa pils drupām uzstādīts samazināts pils makets, kas palīdz iztēloties, kā šeit izskatījās pirms daudziem gadsimtiem. Līdz pilskalnam no autostāvlaukuma var nokļūt pa labiekārtotu taku. No pilskalna paveras viens no skaistākajiem Daugavas loku dabas parka skatiem.

# Naujene- brauciena galamērķis pēc nepilna kilometra.

 

INFO:

  • Sarežģītība: Iesācējs
  • Starts:: Krāslava
  • Finišs: Naujene
  • garums: 47km
  • laiks: 2 dienas
  • naktsmītnes: naktsmītnes nav
  • Šķēršļi: